Ciekawe historie: Jak Kazimierz Wielki "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną"
Był taki władca w dziejach Polski, o którym mówi się, że "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną". Tym władcą był Kazimierz III Wielki.
Zaledwie 23-letni Kazimierz objął tron w 1333 roku, po śmierci swego ojca, Władysława Łokietka. Polska w tamtym czasie nie liczyła się zbytnio na arenie międzynarodowej, dlatego nowy król postawił sobie za główny cel wzmocnienie kraju.
W ciągu prawie 40 lat panowania tego władcy terytorium Polski powiększyło się niemal trzykrotnie, a kraj znacznie się umocnił. Zreformowano administrację i prawo, a także zyskano kontrolę nad największymi szlakami handlowymi. Dzięki temu rozkwitł handel w całym kraju, a królewski skarbiec wciąż się zapełniał. Powstało również wiele nowych miasteczek i wsi, dzięki czemu Polska coraz bardziej się zaludniała.
W 1364 roku król założył Akademię Krakowską, czyli dzisiejszy Uniwersytet Jagielloński. Wzorowana na Uniwersytecie Bolońskim uczelnia była drugą uczelnią wyższą w tej części Europy. Umożliwiła zyskanie wyższego wykształcenia bez konieczności wyjeżdżania z Polski, a dodatkowo przyciągała zagraniczne, światłe umysły.
W celu ochrony szlaków handlowych i granic państwa Kazimierz Wielki rozpoczął budowę systemu zamków i warowni obronnych. Nazwano je Orlimi Gniazdami, ze względu na ich położenie na szczytach wzgórz. Większość z nich wybudowano w Małopolsce, w celu ochrony Krakowa, ówczesnej stolicy kraju.
Szlak Orlich Gniazd przetrwał do dziś. Znajduje się głównie w Jurze Krakowsko - Częstochowskiej i ma długość prawie 164 km. Wiele zamków to obecnie ruiny, ale i tak ich widok jest imponujący i potwierdza powiedzenie, które jest jednocześnie podsumowaniem panowania Kazimierza Wielkiego: "Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną."
dziękujemy razem z mamom za pomoc do wypracowania
OdpowiedzUsuń